Travelling Statue Itinerary

MAY 13                        First Apparition

Thursday 11th 10 am – Benedictine Monastery, Hobart, TASMANIA

2 pm – St. Paul’s Church, Bridgewater

Friday 12th  10 am – Sisters of the Immaculata, Ranelagh

11.30 am Sacred Heart School, Geeveston

12.30 am Little Eucharistic Brothers of the Divine Will, Dover

6 pm – St Mary of the Cross Catholic Church, Cygnet Parish

Saturday 13th 1 pm  – St. Mary’s Cathedral – with Archbishop Porteous, Hobart

Sunday 14th – 9.30 am St Mary of the Cross Church, Ranelagh

Monday 15th 1 pm – Our Lady of Lourdes, Devonport

Tuesday 16th – 1 pm  – St. Peter Chanel Church, Smithton

Wednesday 17th – 10.30am – Church of the Apostles, Launceston

2 pm  Carmelite Monastery, Launceston

 

JUNE 13                       Second Apparition

Saturday June 3rd 12 ~ Noon Mass St Michael’s Church, Galong, NSW

Saturday 10th 5.30 p.m. ~ Mass St Bernadette’s Church, Carlton, Sydney

Sunday 11th 9.00 a.m. ~ Mass St Bernadette’s Church, Carlton

Monday 12th 11 am ~ ACCC Holy Hour, St Christopher’s Church, Holsworthy

4 pm-8 am ~ Sisters of Mercy, Camperdown

Tuesday 13th  2-3.10 pm ~ St Joseph’s Primary School, Enfield

7.30 pm ~ Mass St Joseph’s Church, Enfield 

Wednesday 14th 12.30-2.30p.m. ~ Villa Maria Primary School, Hunters Hill

Thursday 15th  11.45-3.00pm ~ Holy Spirit, Primary School, North Ryde 

4 pm ~ Elizabeth House, Daughters of Charity, Marsfield

Saturday 17th 6.00 p.m. ~ Vigil Mass St Joseph’s Church, Camperdown

7.10pm ~ Holy Hour, OL Fatima talk, Healing prayers and blessing, confessions, rosary, Camperdown

Sunday 18th 9.30 a.m. ~ Mass St Joseph’s Church, Camperdown

Sunday 18th 11 a.m. ~ Chinese Mass St Joseph’s Church, Camperdown

Sunday 18th 1.30 p.m. ~ Corpus Christi Procession from St. Joseph’s Camperdown to St Fiacre Church, Leichhardt

Tuesday 21-22nd, 26th ~ Holy Trinity Primary School, K-6, Ashmont, Wagga Wagga

Friday 30th ~ St Joseph’s Primary School, Stages Two and Three, Wagga Wagga

6-7.30 pm Eucharistic Holy Hour and Marian Devotions ~ St Michael’s Cathedral, Wagga Wagga

 

 JULY 13                       Third Apparition

Thursday 13th ~ 7-8.30pm Eucharistic Holy Hour and Marian Devotions ~ St Brendan’s Church, Ganmain

Wednesday 19th – Friday 21st ~ St Mary’s College: primary and secondary campus, Broom, Western Australia

6-7pm Novena Devotions ~ Our Lady Queen of Peace Cathedral, Broom

Thursday 20th ~ 5pm Family rosary and devotions, Broom

Friday 21 ~ 5pm Philipino rosary devotions and celebratory meal, Broom

Saturday 22th  ~ 10am, Mass, talk, devotions, reconciliation, Our Lady Queen of Peace Cathedral, Broom

Sunday 23rd ~ 8am Mass, Rosary procession, and morning devotions, Sacred Heart Church, Beagle Bay

Monday 24th ~ 8.30am Sacred Heart School, Beagle Bay

Monday 24th ~ 5pm St Vincent Pallotti Church, Mass and evening devotions, Kununurra

Tuesday 25th ~ 8am – 9.45am St Joseph’s Primary School, Kununurra

Tuesday 25th ~ 8pm Fatima Prayer Group, Casuarina, Northern Territory

Wednesday 26th ~ St Mary’s Catholic Primary School, Darwin

~  7pm  Philipino Prayer Group, Rosary, talk, prayers, Palmerston 

Thursday 27th ~ 11am St John’s College, The Gardens

~ 5.30pm Rosary, devotions, Mass, St Martin de Porres Church, Casuarina

Friday 28th ~ 1.30pm Rosary, devotions and Mass, Our Lady Help of Christians Church, Woodroffe

Saturday 29th  ~ 10am Family Conference, talk, Mass at Noon ~ St Mary’s Star of the Sea Cathedral, Darwin

~ 8pm Legion of Mary Rosary and Fatima Talk, Karama

Sunday 3oth ~ 6.30pm vigil, 7.30am, 9.30am, Sunday Mass at the Cathedral Parish, Darwin

~ 5-7pm, talk, rosary, Mass, St Francis of Assisi Church, Humpty Doo

Monday 31st ~ Visit children at St Joseph’s Senior College with Pilgrim Statue, Katherine

~ 5.30pm St Joseph’s Church, evening devotions

~ After devotions statue to visit Missionaries of Charity Convent

Tuesday August 1st~ 6am Mass, Missionaries of Charity Convent

~ Visit children at St Joseph’s Junior College with Pilgrim Statue, Katherine

Wednesday 2nd ~ 11am Our Lady of the Sacred Heart Primary, Alice Springs

~ Visit Aboriginal school, Amoonguna

~ Visit Arunga Mob, Ilpiye Estate

~ 5 – 7pm Mass and evening Marian devotions, Our Lady of the Sacred Heart Church ~ Alice Springs

Thursday  3rd ~ 7am Mass at Convent of the Missionaries of Charity ~ Alice Springs

~ Visit Aboriginal Communities – Burt Creek, Gilean Bore and Sandy Bore

~ 7pm visit parish community homes ~ Alice Springs

Friday  4th ~ 7am Mass Convent of Franciscan Missionaries of Mary

~ Morning visits to sick in parish community homes, Alice Springs

 

AUGUST 19                 Fourth Apparition

Thursday 10th – 17th ~ Diocesan Parishes, Armidale, NSW

Friday 11th ~ St Mary’s Church 10am Procession & Mass ~ Walgett 

~ Our Lady of Fatima Church, 5.30pm Mass & devotions ~  Lightning Ridge

Saturday 12th ~ 1-3pm St Joseph’s Church ~ Wee Waa

Saturday 12th ~ 5.30-7pm St Francis Xavier’s Church ~ Narrabri

Sunday 13th ~ 8.45am Procession, 9.45am Mass, devotions, Exposition 2.30pm, 3.30 healing prayers, 4pm talk, 5.30pm Mass ~ St Edward’s Church ~ South Tamworth

Monday 14th ~ 7am Mass and farewell ~   South Tamworth

~ 10am talk ~ St Joseph’s Church ~ Uralla

~ 11.45 St Joseph’s Primary School session and Q & A

~ 3-4pm rosary, talk and devotions ~ Walcha

~ 5-7pm Mass, Rosary, Eucharistic devotions, ~ Uralla

Tuesday 15th ~ 9.15am BVM Assumption Mass O’Connor College, 10.30am talk,~ Armidale

~ 11.30am talk to whole school, Saints Mary & Joseph School

~ 12.3opm midday Mass at Cathedral

~ 5.30pm Rosary Procession in parish precinct

~ 6pm Mass Cathedral

~ 7.30pm Talk and Q & A in the Torreggiana Room

Wednesday 16th ~ Legion of Mary Praesidium of Our Lady of Perpetual Succour, Armidale

~ 2.15pm talk at final assembly, St Joseph’s School ~ Tenterfield

~ 4.30 – 6.30pm talk, Rosary St Joseph’s Church 

Thursday 17th ~ 1.30 BVM procession with children and Rosary, 2pm talk ~ St Mary of the Angels School ~ Guyra

~ 5pm-7pm talk, Mass & Rosary

Friday 18th ~ 6pm Mass, World Apostolate of Fatima, Murrumbeena, Melbourne

Saturday 19th 8.45 am ~ Marian Procession, Mass, Eucharistic devotions ~ St Benedict’s Parish, Burwood

Sunday 20th ~ 2-4pm ~ St Philip’s Parish, Blackburn North   

Monday 21st ~ 8-9.30pm ~ St Peter’s Charismatic Prayer Group, East Bentleigh

Tuesday 22nd ~ 1.30-5pm ~ Interview and video production of messages from Fatima, Doncaster East

Wednesday 30th ~ Bethlehem Communities, Cebu, Philipines

Thursday 31st ~ 9.30am Visit to San Pio Village

 

SEPTEMBER 13         Fifth Apparition

Friday 1st September ~ Bethlehem Communities, Cebu, Philipines

Saturday 2nd ~ 9am Daughters of  St Therese, 10am Mass, Carcar

~ 12.30pm Mass, Manghupe

Sunday 3rd ~ 8.30am Procession and walking Rosary through San Pio Village

~ 9.30am Mass, 11.30am Pilgrim Statue visits homes

~ 1.15- 2pm talk ~ San Pio Village

Monday 4th ~ 11.30am Jassenville-Miramar

~ 2pm Bethlehem Early Learning Centre

~ 3.30pm Inayawan Community

Wednesday 6th ~ 11am Mass, – 4.30pm Retreat Centre, Carmen

~ 5pm Mass and Veneration of Pilgrim Statue, Alliance of the Two Hearts Parish, Banawa

Thursday 7th ~ 11am talk  University of San Carlos, Cebu

~ 6pm Mass, Happy Valley Parish

Friday 8th ~ 5pm Mass, 6pm talk, Birthday of the Blessed Virgin Mary, All Night Vigil, Grand Convention Centre, Cebu

Saturday 9th ~ 6am, Mass and 2nd talk at Grand Convention Centre

~ Brothers of St John, Banawa

Sunday 10th ~ 10am Mass, 11am talk, veneration of  Pilgrim Statue, 4pm Mass, confessions, Shrine of Theotokos, Carcar

Wednesday 13th ~ 9.10am assembly, St Bede’s Primary School, Red Hill, Canberra, ACT

~ 9.35am Year Two Q & A, St Bede’s Primary

~ 6.30-7.30pm Reconciliation, 7.30pm Mass followed by rosary, talk,  Eucharistic devotions, St Peter Chanel’s Church, Yarralumla, 

Thursday 14th ~ 9.15am St Benedict’s Primary School, Narrabundah

~ 10.30am ELC, Years 1, 3, 5 & 6, Holy Family Primary School, Gowrie

Friday 15th ~ 9.30am – 1pm, Class sessions, Rosary Primary School, Watson

Saturday 16th ~ Our Lady of the Rosary, Day of Recollection, Taree, NSW 

 9.30am Reconciliation, 10am Opening hymn, Mass, Exposition, Rosary, Litany, 10.45 talk, Noon Angelus, BYO lunch,  2pm talk, 3pm Chaplet of Mercy, Consecration, healing prayers,  Benediction, 

~ 6pm Vigil Mass, Star of the Sea Church, Harrington

Sunday 17th ~ 7.30am Mass, Our Lady of Fatima Church, Old Bar

~ 9.30am Mass, Cuppas for Christ, Our Lady of the Rosary, Taree

~ Rosary procession in parish precinct, hymns and individual blessing

~ 3pm Aboriginal Plufleet Community Church, Biripi People

~ 5pm St Patrick’s Church, Cuddletown

Monday 18th ~ 9.15am St Joseph’s Primary School Years 6, 5, & 4 presentations, Taree

~ 11.35 St Clare’s High School, Year 9 classes

~ 5pm Home visitations of pilgrim statue, instruction and prayers

Tuesday 19th ~ 7pm Wareemba Family Prayer Group meeting and presentation, Sydney

 

OCTOBER 13              Sixth and Final Apparition, Great Miracle

Friday 6th ~ 4.30pm Holy Hour and Devotions, Rosary, prayers, Sacred Heart Church, Griffith, NSW

Saturday 7th  ~ 7.30am Feast of Our Lady of the Rosary, 8am Mass Marian Recollection

~ 9.30am Marian Recollection Day, Majella Room

~ Sacrament of Penance 4.00pm – 5.55pm, Sacred Heart

~ 6pm Vigil Mass, Fatima message, confessions follow

Sunday 8th ~ Masses, 7.30am, 10.30am, Fatima message

~ 9am Mass and message, Marian College Chapel 

~10.30am Mass at Sacred Heart Church

~ 11.30am Rosary procession around the parish precinct and hospital ending at Sacred Heart Grotto

~ 6pm Mass with Fatima message, sacrament of penance

Monday 9th  ~ 9.30am whole school assembly, St Mary’s Primary School, Yoogali

~ 10.30am Home visit to the sick

~ 2.30-3.15pm Hanwood Public School, Hanwood

~ 5.30pm Mass, Griffith

~ 6.30-9pm Rosary, Mass, Eucharistic adoration, Marian devotions, consecration, St Francis Parish, Yoogali

Tuesday 10th ~ 7am Mass, Griffith

~ 9.30-10.15am Yoogali Public School, Yoogali

~ Noon St Patrick’s Primary School, Griffith

~ 2.30pm Beelbangera Public School, Beelbangera

~ 3.30pm Scalabrini Nursing Home, Griffith

~ 4.30pm Pioneer Village, Griffith

Wednesday 11th ~ 7am Mass, Griffith

~ 9.30-10am, Fatima as history, Marian Secondary College, Griffith

Friday 13th ~ 9am, Mass celebrating the great miracle, St Philips, Blackburn North, Melbourne, Victoria

~ 2.30-3pm senior assembly at St Patrick’s Primary School, Ballarat

~ 7pm  Evening devotions, St Patrick’s Cathedral, 

Saturday 14th ~ from 9.30pm CWL Recollection Day, byo lunch, finish 3.30pm, Nazareth House, Wendouree

Sunday 15th ~ 1.30pm Marian Devotions, Sacrament of Penance, 2pm Exposition, Rosary & Litany, 2.30pm-4.30pm talk

~ consecration, healing prayers, and benediction, Nazareth House

~ 7 pm Marian devotions, Our Lady of the Sea, Lorne

Tuesday 17th ~ 9am – 5pm ~ World Apostolate of Fatima, Murrumbeena, Melbourne

Wednesday 18th ~ Confraternity of Christ the Priest, Doncaster

Friday 27th ~ Christus Rex Pilgrimage, 7.30am depart St Patrick’s Cathedral Ballarat on pilgrimage to Smeaton, Victoria

Saturday 28th ~ procession from Smeaton to Newstead

Sunday 29th ~ Christ the King Celebrations, Solemn Mass 3pm Sacred Heart Cathedral, Bendigo

 

DECEMBER

Friday 1st  ~ 7.00 p.m, Mass for the Sick, evening devotions St Joseph’s Church, Enfield, Sydney

Saturday 2nd ~ 8.30am Rosary, Mass 9am, talk 10.10am, Our Lady of Dolours Parish, Chatswood

~ 5.30pm Vigil Mass, St. Michael’s Parish, Enfield

Sunday 3rd ~ 7.30am Mass, Holy Innocent’s Parish, Croydon

~ 10am Mass, 11am talk, Eucharistic and Marian devotions

Tuesday 5th ~ 6.30 pm Mass & prayers, Wareemba

Wednesday 6th ~ 6.30pm Mass & devotions, St. Bernadette’s Parish, Castle Hill

Thursday 7-9th ~ Australian Catholic Youth Festival, http://youthfestival.catholic.org.au/event-details/when-where-who Sydney